Poslední komentáře

Bitová záloha Windows 8 na DVD nebo jiné úložiště

Po čisté instalaci Windows 8 a doinstalování všech potřebných programů je vhodné celý systém zálohovat pro případ budoucího zpomalování, zavirování nebo jakékoli jiné nefunkčnosti počítače. Zálohu systému lze provést buď produkty třetích stran, nebo integrovaným nástrojem přímo ve Windows 8 s názvem Vytvořit bitovou kopii systému. Tvorba zálohy včetně obnovení systému z bitové kopie je vcelku jednoduchý postup, podívejme se jak na to.

Pozor, tento návod je psán pro původní MS Windows 8. Záloha systému MS Windows 8.1 se provádí jinak. Pokud máte Windows 8.1, použijte návod Jak vytvořit zálohu Windows 8.1.

Dovolím si upozornit, že dle níže uvedených příspěvků se některým uživatelům tento postup nezdařil. Obnova nezdařené zálohy (ať již díky technickým, či jiným problémům) může s velkou pravděpodobností vést k celkové ztrátě dat na disku s žádnou, nebo velmi malou možností obnovy původních dat. Při tvorbě zálohy a následné obnově berte toto riziko v potaz. Nicméně tuto zálohu používáme 1-2 měsíčně na 15 počítačích a níže zmíněné potíže uživatelů jsme nezaznamenali.

Obnovení systému Windows 8 ze zálohy

Ve Windows 8 se nástroj Vytvořit bitovou kopii systému (Create a system image) nachází v Ovládacích panelech, nicméně velmi rychlý způsob jeho vyvolání je klávesová zkratka WIN + W (vyhledávání v nastavení) a zadání fráze Obnovení (Recovery). Zde stačí vybrat položku Obnovení souborů systému Windows 7 (Windows 7 File Recovery).

Vytvořit bitovou kopii systému

Tento nástroj ve Windows 8 je stejný jako ve Windows 7, možná i to je důvodem, proč není přejmenován. Zde v levé navigaci vyberte Vytvořit bitovou kopii systému (Create a system image).

Vytvořit bitovou kopii systému

V následujícím okně Vytvořit bitovou kopii systému (Create a system image) zvolte umístění zálohy (pevný disk, DVD nebo umístění v síti).

Bitová kopie systému Windows 8 - Co zálohovat

Zvolte disky, které potřebujete zálohovat.

Bitová kopie systému Windows 8 - kontrola

Potvrďte a spusťte zálohování.

Vytvořit bitovou kopii systému Windows 8

Vytvořit bitovou kopii systému

Pokud zálohujete na DVD, na konci zálohování budete dotázání, zda chcete vytvořit spouštěcí médium. Pokud nemáte k dispozici instalační DVD s Windows 8, vytvořte jej. Jestliže zálohujete na disk nebo se tento dotaz neobjeví, příkaz Vytvořit disk pro opravu systému naleznete ihned pod příkazem Vytvořit bitovou kopii systému, viz pod červeným rámečkem na druhém obrázku seshora.

Vytvořit bitovou kopii systému Windows 8

 Za zmínku stojí, že byl zálohován čistý systém Windows 8 PRO 64bit o velikosti 27 GB. Následující tabulka ukazuje, kolik si máte orientačně připravit pro zálohu místa.

Typ bitové zálohy

Výsledná velikost

Komprimace 7zipem

Windows 8 – na externí HDD

19 GB

4,7 GB

Windows 8 – na DVD

8,8 GB (2 DVD)

 

Acronis – bez komprese

21 GB

5,3 GB

Acronis – normální komprese

10 GB

8,5 GB

Acronis – maximální komprese

8,6 GB

8,2 GB

Poznámka: typ bitové zálohy Windows 8 je způsob zálohy, který popisuje tento článek. Acronis znamená zálohování přes produkt společnosti Acronis True Image 2012, pro komprimace 7zipem byla provedena v nastavení: Compression level: Ultra, Compression method: LZMA2, Dictionary size: 256 MB.

Nástroj Vytvořit bitovou kopii systému vytvoří zálohovací soubor s koncovkou .vhdx. Jedná se o soubor, který lze otevřít jako virtuální stroj ve virtualizačním prostředí Hyper-V.

Windows 8 in Windows 8 - Hyper-V

Jak obnovit systém z vytvořené zálohy se dozvíte v samostatném článku, další užitečné rady vám představíme na školení MS Windows 8 pro uživatele.

Doplnění

Pokud jste v průběhu nebo na konci zálohování informováni, že zálohování se nezdařilo, protože V umístění úložiště není dostatek místa na disku pro vytvoření stínové kopie svazku (There is not enough space to create the volume shadow copy on the storage location.) - chyba 0x80780119, podívejte se, co tuto situaci způsobuje a jak ji lze řešit.

Komentáře   

 
+1 # Julo 2013-05-20 09:45
ahoj potreboval by som pomoc. skusal som zalohovat windows 8 na externy disk ktory ma velkost 1 terabite ale vypisalo my v anglictine tex ktory po preklade znamena toto:

nie je dostatok miesta na disku vytvoriť tieňovú kópiu zväzku na umiestnenie. Uistite sa, že pre všetky zväzky sa zálohovanie požadovaného miesta pre vytvorenie tieňovej kópie je k dispozícii. To platí pre zálohovanie destiation aj objemy zahrnuté v požiadavke backup.minimum: pre objem viac ako 500 megabajtov, minimum je 320 MB voľného miesta. Odporúčaná: aspoň 1 GB voľného miesta na každom zväzku, ak veľkosť zväzku je viac ako 1 GB.

vobec tomu nerozumiem robil som vsetko podla navodu na tejto stranke
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Daniel Mikláš 2013-05-20 10:58
Dobrý den, zdá se, nemáte dostatek místa na cílovém úložišti. Uvolněte místo, případně smažte celý externí disk, zkontrolujte, že se záloha vytváří opravdu na externí disk. Případně můžete experimentovat s dvd, mně se záloha vešla na 2 dvd media.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
+1 # Miro 2013-07-26 00:05
Skor by som povedal ze ak ta zaloha mala viac nez 4GB a fotmat ex-HDD bol fat32 tak takuto chybu to vyhadzuje normalne ... skus prehormatovat HDD na NTSC
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Daniel Mikláš 2013-08-01 11:47
Vypadá to, že by to mohlo být ono. Jen dodám, že převod z FAT32 na NTFC lze i za chodu, tedy bez mazání dat. Lze použít příkaz C:\convert e: /FS:NTFS /NoSecurity . Zde uvedený disk e: je disk, který se převádí na NTFC, jinak lze samozřejmě dodat vlastní umístění (písmeno) disku.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
+2 # sth 2013-08-02 10:29
Problém není cílový disk ale disk kde je spuštěn systém nemá dost místa aby spustil ještě jednu kopii systému (a to musí aby byl schopen systém který zálohuje zamknout a za zálohovat) je třeba uvolnit místo na systémovém disku (smazat tmp ,vysypat koš, vymazat nepotřebné soubory v download přesunout si filmy , fotky atd ......
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
+1 # Radoslav 2013-06-09 19:23
Zdravim, pokusal som sa ist podla vasich pokynov, no mam ten isty problem ako Julo.
skusal som zvolit externy disk (1TB), DVD, a este aj druhu particiu na HDD (498GB).
Tiez som sa dostal k takemu istemu hlaseniu ako Julo. Dakujem za radu.
Radoslav
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Daniel Mikláš 2013-06-12 15:04
Dobrý den, článek i proces zálohy jsem pro jistotu prošel znovu a s výrobou zálohy nebyl problém. Zálohoval jsem na 500GB externí disk, který byl ze 4/5 obsazen (volných cca 100GB) a vše šlo hladce. Provedeno na české lokalizaci systému Windows 8 verze PRO 64 bit.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Utrabook 2013-11-16 10:10
Dobrý den,
chtěl jsem si vytvořit disk pro opravu systému a vyhodí mi to hlášku, že nemám vložené DVD, bohužel utrabook dvdromu nema, jak ten obraz dostanu na HDD?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Daniel Mikláš 2013-11-18 07:59
Dobrý den, pokud máte v počítači pouze jeden disk, musíte zálohu provést na externí DVD, externí HDD, externí flash disk (doporučuji min 8GB) nebo na místo v síti. Už z principu zálohu na stejný disk neprovedete.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
+1 # lada 2013-11-30 11:45
zálohují se i jednotky jiné, kde neni system? ale jsou tam naistalované programy..

jak je to s nimy
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Daniel Mikláš 2013-12-30 16:53
Ano, kromě systémové jednotky lze zálohovat jakýkoli jiný disk nebo partition, stačí jej v definici zálohování označit, viz 4. obrázek ze shora tohoto článku.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
+1 # Patrik Lisík 2014-08-27 09:48
Dobrý, mám problém ... udělal jsem zálohu dle vašeho návodu, záloha proběhla ok, ale teď mi nejde obnovit ... systém tu zálohu na externím hdd nemůže najít a to je trošku problém vzhledem k tomu, co tam mám vše důležité ... :cry:
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit