Poslední komentáře

Jak vytvořit zálohu Windows 8.1

Předně je nutno uvést, že návod popisuje tvorbu zálohy ve Windows 8.1 edice Pro. Postup tvorby zálohy v předchozí verzi Windows 8 je jiný.
Abyste v případě zavirování, zpomalení či jakékoli nefunkčnosti Windows 8.1 nemuseli celý systém znovu instalovat, je vhodné jej nejlépe po čisté instalaci nebo v jakékoli fázi funkčního systému zálohovat. Odborně se tato činnost nazývá záloha bitové kopie systému Windows 8.1. Výhoda zálohy je především v úspoře času. Při budoucí instalaci počítače strávíte občas i hodiny času než nainstalujete všechny programy a vše nastavíte k obrazu svému, naopak obnovení systému ze zálohy je záležitost na minuty. Provedení zálohy je jednoduché, celý proces je určen i pro nepříliš zdatné uživatele. Postup se příliš neliší od Windows 7 nebo Windows 8, rozdíl pouze ve spuštění zálohovací aplikace. Jak tedy tento proces provést?

Ve Windows 8.1 vyvolejte nabídku Start (např. klávesou Windows) a začněte psát slovo historie (history). Následně vyberte a spusťte volbu Historie Souborů (File History).
Historie souborů ve Windows 8.1 - vyhledáníJe možné, že budete muset chvíli čekat, než se vyhledají diskové jednotky.
Historie souborů ve Windows 8.1Poté, co se vyhledají diskové jednotky, vyberte v levém dolní rohu volbu Záloha bitové kopie systému (System Image Backup).
Bitová kopie systému Windows 8.1 - spuštěníUrčete, kam budete chtít zálohu umístit. Vybrat si lze z disku v počítači, externího disku, DVD nebo umístění v síti. V případě ukládání zálohy na disk není možné zálohovat na stejný disk, který máte v úmyslu zálohovat.
Bitová kopie systému Windows 8.1Zálohovat lze jakýkoli disk v počítači. Sami si volíte, zda to bude jen systémový partition nebo více disků.
Bitová kopie systému Windows 8.1Před samotným spuštěním zálohy vidíte přehled zálohovaných disků a odhad požadované velikosti zálohy. Připravte si dostatečně velký disk. Pokud bude záloha příliš velká (v mém případě 190 GB), není pravděpodobně vhodné ji provádět na DVD. Pokud bych se pokusil mnou prováděnou zálohu uložit na DVD, potřeboval bych cca 40 médií. Samotnou zálohu spustíte tlačítkem Spustit zálohování (Start backup).
Bitová kopie systému Windows 8.1Doba zálohy závisí na velikosti zálohovaného disku, rychlosti počítače a rychlosti přístupu na úložné médium. V mém případě cca hodinu.
Bitová kopie systému Windows 8.1Na závěr jste informováni o úspěšném průběhu tvorby zálohy.

Bitová kopie systému Windows 8.1Zálohu mějte na bezpečném místě, až ji bude potřeba, vyvoláte ji podle návodu Jak obnovit zálohu bitové kopie Windows 8.1.

V umístění úložiště není dostatek místa na disku pro vytvoření stínové kopie svazku (chyba 0x80780119)

Pokud se zálohování nezdaří a budete informováni, že V umístění úložiště není dostatek místa na disku pro vytvoření stínové kopie svazku (chyba 0x80780119), s největší pravděpodobností nemáte dostatek místa nikoli na cílovém disku, kam chcete zálohovat, ale na zdrojovém disku nebo partitionu (dále jen svazku), který chcete zálohovat.
Windows 8.1 - V umístění úložiště není dostatek místa na disku pro vytvoření stínové kopie svazku - 0x80780119
Informace Zálohování se nezdařilo (0x80780119) se často objevuje na počítačích, které mají skryté svazky, na kterých se většinou nachází od výrobce skrytá záloha Windows nebo jiné systémové soubory. Potíž je většinou v tom, že výrobci počítačů vytvoří svazek s co nejmenší velikostí (což je logické), na kterém ale bohužel není dostatek místa pro vytvoření stínové kopie svazku, tedy svazek nelze zálohovat. Výrobci počítačů kupodivu často neví, že s nedostatečnou velikostí svazku není možné provést bitovou zálohu.
Pro každý zálohovaný svazek je nutné mít dostatek místa pro vytvoření stínové kopie svazku. Požadované volné místo pro vytvoření stínové kopie svazku je dáno velikostí disku. Jsou požadovány hodnoty:

Pokud je velikost svazku potom musí být volné místo alespoň
menší než 500MB 50MB
větší než 500MB 320MB
větší než 1GB 1GB

Jak zjistit množství volného místa na svazku? Klávesovou kombinací WIN+R spustíte příkazový řádek, do kterého uvedete diskmgmt.msc, který potvrdíte OK. Tím vyvoláte správu disků, kde vidíte množství volného místa. Pokud bude volné místo pro alespoň jeden zálohovaný svazek nevyhovující (viz tabulka výše), vytvoření bitové kopie systému se nezdaří.
Windows 8.1 - Správa disků

Řešení:

Např. snížení velikosti svazku pod 500 MB (např. na 495 MB), pokud to bude možné, čímž bude stínová kopie vyžadovat jen 50MB volného místa, nebo přerozdělením velikostí hlavního svazku menším svazkům. Tato operace vyžaduje určitou znalost právy počítačů a před jakýmikoli úpravami je důrazně doporučeno zálohovat všechna data. Více je tato problematika uvedena v článku Fix the 0x80780119 error.

Rádi byste se dozvěděli o Windows 8.1 více? Přijďte na naše kondiční školení MS Windows 8.1 pro uživatele.

Komentáře   

 
+4 # penazr 2014-01-08 20:28
Dobrý den,
Mohu tímto způsobem zálohovat celý obsah disku včetně dalšího nainstalovanáho sw nebo jenom Windows samotné ?
Děkuji
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Daniel Mikláš 2014-01-08 21:30
Dobrý den, tento nástroj archivuje celý disk i se všemi programy a dalšími daty. Funguje na principu zálohy disků v Acronisu a podobných aplikacích. Jen je rozumné zálohovat pouze systém a nainstalované programy, pokud budete zálohovat např. velký disk s fotkami a videi, tak to bude taky možné, jen proces zálohy bude trvat dlouho.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
+1 # Honza 2014-01-29 14:33
Mám snahu provést bitovou kopii partišnu C (75GB),kde je využito 28GB na flešku 64GB (naformátovaná NTFS). Při vyhledávání cesty, kam zálohu umístit dostanu od systému hlášku "Tato jednotka není platné umístění zálohy". Kde dělám chybu ? Děkuji předem za odpověď.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Daniel Mikláš 2014-01-29 22:04
Na usb flashdisk bohužel nemůžete provést zálohu bitovou kopie systému, usb flashky nejsou podporovány, viz Doporučené umístění zálohy. Použijte externí disk nebo zálohujte na síťový disk.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
+2 # Marek 2014-02-07 13:11
Dobry den, ak by sem chtel vytvorit bitovou kopii win na externi disk, ponecha mi ostatni soubory ktere mam na externim disku? Nemam si ich kde zalohovat a kdy by mi zmizli asi by mne...len sa chci uistit,ze se nemusim niceho obavat.dekuji za info
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Daniel Mikláš 2014-02-08 12:08
Soubory na disku zůstanou beze změny. Na disku se vytvoří adresář WindowsImageBac kup, do kterého se ukládají jednotlivé zálohy. Ostatní obsah disku nebude ovlivněn. Jen ne potřeba mít dostatek místa.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Jan Jarolímek 2014-04-15 20:05
Dobrý den, informace, že nelze bitovou kopii udělat na usb flashku, mě učinila "čáru přes rozpočet". Pokud kopii udělám na externí disk, je možné pak zmíněný adresář WindowsImageBac kup prostě překopírovat na usb flashku? Je možné z ní pak spustit obnovení?
Děkuji
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Daniel Mikláš 2014-04-15 20:10
Bohužel nevím. Zkuste a uvidíte :-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Josef 2015-06-14 12:04
Ahoj,zhruba před rokem jsem přeinstalovával os a před tím jsem na flešku uložil obnovení v objemu několika mega(?).Předevč írem jsem proces opakoval,po výzvě(některá data chybí vložte" příslušný disk",vše v pohodě ale trvalo to dlouho.Tak jsem flešku smazal že si udělám novou kopiji.A nic(tato jednotka není..........) ,kde dělám chybu,doprkýnka .Bitovou kopiji jsem hodil na exterák,cca 46G,ale tohle mi nejde zum zum na rozum.Předem díky za odpověd.PS.Prvn í kopiji jsem dělal z 8ček a nyní z8,1ček.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Igge 2014-04-20 00:08
Je možné soubor kopírovat z původního záložního média na jiné, případně si udělat kopii bitové kopie ?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Redyx 2014-04-20 20:52
Dobry den,
je mozno tuto zalohu pouzit i po zmene velikosti partition pro oddil "C" system a oddil "F" prgramy..?, nebo zvetsit velikost cecka za behu systemu jinym programem?
Dekuji.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Redyx 2014-04-21 10:47
Dobry den;,
mohu prosim tuto vytvorenou zalohu pote aplikovat do oddilu "C" po zmene velikosti oddilu(potrebuj i zvetsit oddil "c") nebo je lepsi lepsi pouzit program pro zmenu velikosti pri nainstalovanem systemu?
Dekuji R.N.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
+7 # Patrik 2014-07-29 12:43
Dobry den
Musim kazdy disk DVD+R formatovat jinak mi zalohovat win 8.1 nejde ale i tak mi tam skace chyba:
Trida neni zaregistrovana (0x80040154) Ukoncete program Win.Zalohovani a akci opakujte
Po ktere zalohuje stale jen to same
Musim formotavat vsechny DVD pred zalohovanim nebo kde delam chybu diky! sem zacatecnik :D
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Josef 2014-08-02 21:43
Mám tento problém. Chtěl bych vytvořit bitovou kopii w 8.1. Mám ale dva systémy v počítači a zálohování vždy vybere oba systémy. (W 8.1 a W xp). Jde nějak "udělat", abych mohl vytvořit bit. kopii jen w 8.1?
Díky, Josef
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Dominik 2014-08-31 11:29
Dobrý den,
Na mém notebooku značky hp je již na pevném disku vytvořena záloha tzv. RECOVERY, je možné zálohovat jen tento oddíl? Jedná se mi o to, aby pak šlo z této zálohy případně nainstalovat systém kdyby HDD selhal.

Děkuji, Dominik
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
+2 # PavelT 2014-10-07 17:44
Je tady jeden základní problém. Když se pokouším vytvořit bitovou kopii v 8.1, tak mi Windows ukáže, co bude zálohováno, 3 svazky, z nichž jeden se jmenuje "prostředí Windows Recovery Environment(Sys tém)" - tento svazek nemá dostatek volného místa. Pokud použiji Disk Management, tento svazek na seznamu vůbec není vidět. Mimochodem, celková velikost tohoto svazku je 350MB a využité místo je 349,2MB.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Jar Han 2014-11-06 19:56
Ten p. Daniel Mikláš nema pravdu, třeba v tomto připadě- -Soubory na disku zůstanou beze změny. Na disku se vytvoří adresář WindowsImageBac kup, do kterého se ukládají jednotlivé zálohy. Ostatní obsah disku nebude ovlivněn. Jen ne potřeba mít dostatek místa.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
---------------------------------------
Protože disk se musi před "zalohou" formatovat a tim se smažou stavajici soubory, ktere jsou na externim disku...A z jakoveho duvodu by nešlo udělat bitovou kopii na flešku neni mi jasne?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
+1 # Jan Osička 2014-11-28 23:25
nepleťte si bitovou kopii a jednotku pro obnovení, to jsou dvě rozdílné věci.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Krubl 2014-11-20 21:04
Mám nastavenu HISTORII SOUBORU na připojené HDD 500GB- zálohování přestalo fungovat a v rámečku se objevilo:znovu připojte jednotku.Vaše soubory se dočasně zkopírují na pevný disk a to do doby než se znovu připojíte k jednotce služby HISTORIE SOUBORU a spustíte zálohování.Mám WINDOWS 8.1,HDD připojený přes USB 3.0 je zkontrolován ESETEM 32 ANTIVIRUS a před napojením na INTERNET Hifi zálohování fungovalo.Děkuj i za radu a přeji pěkný den.Ing.Vilém Krubl
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
+1 # freevisio 2014-12-04 07:09
mám stejný problém s dvd, win8.1 mi nechce zalohovat a vytvořit recovery dvd... pořád to píše něco o formátu... kde je problém? děkuji
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Adam Odvody 2015-02-01 23:43
Dobrý den,
snažím si udělat zálohu Windows na Tabletu.
Bohužel mi to při každém pokusu napíše Při zápisu dat došlo v programu Windows Záloha k problému 0x80780166
Další informace:
Zařízení není připraveno 0x80070015

Zkoušel jsem zálohovat jak na síť tak na Ex. HDD ... obojí skončilo stejnou chybovou hláškou.

Nevíte čím by to mohlo být ??
předem děkuji za jakoukoliv odpověď
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Jaromír 2015-04-29 11:49
Nebudu mít problém, když používám disky SCSI a např. při instalaci W8.1 po mně požaduje instalační program zadat ovladače SCSI?
Děkuji.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Adam 2015-12-30 21:26
Zdravim,
Udelal jsem bitovou kopii na svuj harddiskNew Volume (:F). Pote jsem ale zjistil ze ji nepotrebuji a chci ji smazat ale i kdy smazu cely soubor WindowsImageBac kup tak se mi misto na harddisku neuvolni. Uz jsem take odinstaloval 2 diskove jednotky od microsoftu ktere jsem nasel ve vlastnostich sveho harddisku v polozce hardware a nic. Prosim potrebuju pomoct. Jsem v tichto vecech jeste zacatecnik a myslel jsem si ze to dokazu vyresit sam ale ted uz vim ze to bila chyba.
Dekuji
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Daniel Mikláš 2016-01-04 11:31
Mohlo by vám pomoci vypnutí zálohování a pak by mělo smazání fungovat. Více např. zde.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit